Se studentem designu skla Tomášem Krejčím jsme již v minulosti úspěšně spolupracovali na zajímavém projektu, a to na skleněných vázách v kombinaci s návleky z PVC fólie. Nyní se Tomáš odhodlal k dalšímu nevšednímu zpracování těchto dvou rozdílných materiálů.
Nafukovačka I a II, jak je Tomáš nazývá, obsahuje broušené sklo, které je obklopeno nafouknutým transparentním obalem: „Ve své práci jsem se zamýšlel nad tím, co obsahuje pojem řemeslo. V zadání jsme měli pracovat s řemeslem i designem a jeho propojením. Pojem řemeslo obsahuje zručnost, kvalifikovanost. Nechává hlubokou stopu ve společnosti, mezi lidmi, krajině i architektuře. Řemeslo je něco, co je potřeba obstarávat, udržovat a předávat dále. Proto jsem se při zpracování tohoto zadání rozhodl pracovat s broušením, dodržením proporcí, linií, symetričnosti a ostrosti. Což lze u skla vnímat jako základ při řemeslném broušení.
Ve druhé rovině zkoumám také vlastnosti skla – jeho křehkost, transparentnost a napětí v ostrých hranách. Sklo vlastně obaluji, chráním vnějším nafukovacím polštářem vůči okolí, na druhé straně však také samotné ostré tvary skla, vycházející z trojúhelníků, mohou být ohrožením pro samotný nafukovací obal. Sleduji tak vlastně kombinaci dvou různých materiálů, které se vzájemně ovlivňují a koexistují. Sklo se tak stává uzavřeným zavakuovaným prvkem uvnitř vzduchového obalu. S těmito vjemy jsem pak pracoval ve světelných objektech, které tvoří prostorové vyústění. Hledám zde i praktické využití a možnosti funkčního interiérového řešení svítidla. Ve spolupráci se společností Fatra v Napajedlích jsem pak vytvořil nafukovací polštáře, které byly taktéž vyrobeny ručně a mohou tak být odkazem na jistý druh řemeslné výroby.“
Nafukovačka I byla k vidění na výstavě Iluze designu – studentské práce z vysokých uměleckých škol, která se konala v Ústí nad Labem. Vystavenou Nafukovačku II, obsahující světelný zdroj, jste mohli zhlédnout na Huti František na Sázavě v rámci soutěže Junior Glass Ways 2018, kde Tomáš vyhrál cenu poroty s rezidenčním pobytem ve společnosti Lasvit. Ta se věnuje výrobě a instalaci designových svítidel, skleněných architektonických prvků a uměleckých předmětů ze skla, většinou v kusových exkluzivních provedeních na zakázku.
Děkujeme za skvělou spolupráci a prezentaci naší společnosti v oblasti, která se těm tradičním vymyká. Přejeme mnoho dalších úspěchů a těšíme se na pokračování ve společné tvůrčí práci.