Nafukovací BUVOL slaví 50! Fenomén Libuše Niklová

Nafukovací BUVOL slaví 50! Fenomén Libuše Niklová

V letošním roce se ve výborné formě dožívá krásného věku červený svalnatý BUVOL. Neztrácí nic ze své nafoukanosti a rohatosti a je ve stejné kondici, jako když se narodil. Letos je to již 50 let!

V roce 1971 přišla Libuše Niklová s nápadem vyrobit sedací nafukovací nábytek pro děti ve tvaru zvířátek. Mezi prvními hračkami to byl právě červený pískací Buvol. V tomto roce byly vzorovány i další sedací hračky – Koník, Nosorožec, Housenka, Žirafa, Lev a Lední medvěd. Cesta od návrhu k dětem však byla ještě dlouhá. V roce 1971 vznikl prototyp, který musela vybrat a schválit podniková rada. Před výrobou ověřovací série probíhala zkouška funkčnosti a líbivosti ve školkách. Po dalších technických úpravách byly hračky vystaveny na Pragoexpu, kde byly představeny široké veřejnosti. Výstavy byly ukazatelem zájmu a uzavíraly se zde kontrakty na další období. Sériová výroba Buvola byla zahájena v roce 1973.

 • Aby z červené PVC fólie vznikl nadutý Buvol je potřeba 21 pracovních operací.
 • Z fólie je třeba vysekat jednotlivé díly, poskládat oči, navařit nafukovací ventilek a jednotlivé díly vysokofrekvenčně svařit k sobě. Každý buvol se pro ověření funkčnosti nafukuje, pak se teprve skládá a balí.
 • Na jednoho buvola je potřeba 3,4 m2 fólie.
 • Zdravotní nezávadnost je samozřejmostí. Všechny fatrovské hračky mají certifikát Bezpečná hračka.
 • Od roku 1971 se dodnes vyrobilo nejméně 860 000 ks Buvolů.

Buvol se nejčastěji vyráběl z červené fólie, ale byly i varianty v modré, zelené nebo černé barvě. Pro účely výstavy byl speciálně vyroben i transparentní.

Buvol i ostatní sedací hračky se vyráběly od sedmdesátých let 20. století až do roku 2000. Bylo jich vyrobeno obrovské množství, nafukovací zvířátka byla v každé rodině s dětmi. Fatra a nafukovací hračky bylo synonymem. Bohužel na konci století výrobu ukončila levná asijská konkurence.

O deset let později při příležitosti výstavy o designérce Libuši Niklové byl Buvol znovu vzkříšen a tak začala jeho nová éra. Retrospektiva o designérce začala ve Zlíně a pokračovala do Prahy a Paříže. Největší podíl na vzkříšení hraček měli Petr Nikl, Tereza Bruthansová a Zuzana Lednická.

Sedací hračky byly v sedmdesátých letech baleny do čtyřbarevně potištěných tašek. Hračka váží půl kilogramu a tak způsob balení byl při nákupu praktickým řešením. Současné balení vyhovuje možnosti zavěsit hračku na prodejní stojan a především je na obale fotka, která ji ukazuje nafouknutou v porovnání s velikostí dítěte.

Libuše Niklová vymyslela Buvola tak, aby zaujal co nejvíce dětských smyslů. Hračka je pro dítě obrovská a má velmi nápadné pohyblivé oči. Oči jsou spojujícím prvkem všech sedacích hraček. Oči u hraček nebyly vždy jen černo-bílé. Lev měl oči černo-zelené a housenka černo-žluté.

Červená barva těla také není k přehlédnutí. Buvol při dosednutí píská, na omak je měkký a snadno uchopitelný. Pro rodiče je výhodou, že se dá vyfouknout a pak nezabere tolik místa.

Je jasné, proč je designérka Libuše Niklová zařazena mezi ikony českého designu.

V současné době se Buvol vyrábí společně se svými sourozenci, kterými jsou Slon, Žirafa, Koník, Prasátko a Housenka.


Libuše Niklová (rozená Kyseláková)

(1. 4. 1934 – 5. 6.1981)

Libuše Niklová se narodila a žila ve Zlíně. Vystudovala obor tvarování plastických hmot na střední uměleckoprůmyslové škole ve Zlíně a Uherském Hradišti. Vdala se za malíře Františka Nikla. Měla dvě děti – Petra a Veroniku. Syn Petr je známý malíř, spisovatel, fotograf a divadelník.

Libuše Niklová byla designérka hraček pro děti, která tvořila v Gumotexu Břeclav (1954 -1960) a především ve Fatře Napajedla (1961-1981). Její výjimečné návrhy, které předběhli svou dobu, se dočkaly sériové výroby.

V padesátých letech, kdy Libuše Niklová začala tvořit, došlo k rozšíření výroby hraček z plastů. Jednalo se o nové a levné materiály, u kterých se při tvorbě hraček teprve hledal ten správný způsob výtvarného uchopení. Přesto, že jejím vystudovaným oborem nebyl návrh hračky, vznikaly jí pod rukama výjimečné postavičky a zvířátka, nejprve z lisované pryže a později z vyfukovaného a odlévaného PVC. Tyto hračky už měli pískátko a tak zaujali nejen tvarem, ale i zvukem. Ručně malované detaily podtrhly líbivost hračky.

Další etapou byla populární harmoniková zvířátka a miminko. Tělo hraček bylo tvořeno ohebnou měchovou trubicí, vzniklo celkem jedenáct pískacích objektů. Její Kocour je vyhledávaným sběratelským designérským kouskem dodnes. Ze stejného materiálu, polyethylénu, vznikla i další řada hraček – Verneovky. Jednalo se o plavidlo a letadla inspirována knihami Julese Verna. Hračky byly navrhovány jako reklamní předměty pro Expo 67, soutěž vyhrály, bohužel nakonec do Kanady neodletěli, protože byly málo „české“. Oba typy hraček byly i originálně baleny. Harmoniky v rozloženém stavu a tak si je dítě muselo samo sestavit. Verneovky byly v netradičních papírových tubusech s kresbami.

Třetí a nejrozsáhlejší etapou jsou nafukovací hračky. Designérka se snažila s co nejmenším počtem svárů vymyslit členité tvary. Dnes jsou nejznámější sedací zvířátka, protože se dodnes vyrábějí, ale z fantazie designérky vzniklo ohromné množství originálních nafukovacích postaviček, zvířátek, lehátek, plavidel a stovky potisků míčů a kruhů. Je neuvěřitelné, kolik práce za ní v tak krátkou dobu zůstalo.

Zdroj: Kniha Libuše Niklová, Tereza Bruthansová


Výroba hraček má ve Fatře dlouhou historii:

 • 1935      Založení Fatry
 • 1937      Pryžové míče a hračky
 • 1939      Vyrobeny 4 miliony hraček a 2 miliony míčů
 • 1941      Výroba hraček přerušena válkou
 • 1945      Obnovena výroba pryžových hraček
 • 1948      V tomto roce započala výroba prvních nafukovacích hraček
 • 1948      Vyfukované a odlévané hračky z PVC, např. Naháček
 • 1953      První nafukovací míče / Výroba pryžových hraček převedena do Gumotexu Břeclav
 • 1956      První nafukovací bazén
 • 1957      Výroba vakuově tvarovaných hraček, např. panenek
 • 1963      Nafukovací hračky částečně naplněné vodou
 • 1964      Hračky s harmonikovým tělem
 • 1966      Hračky Verneovky
 • 1971      Sedací nafukovací hračky – Koník, Buvol…
 • 2000      Vlivem levnější asijské konkurence výroba ukončena
 • 2010      Výroba nafukovacích hraček obnovena
 • 2013      Cena Czech Grand Design za nové nafukovací hračky