Letní výstava Fenomén Fatra

Letní výstava Fenomén Fatra

Výstava Fenomén Fatra má svou premiéru ve Velkých Opatovicích

Nová putovní výstava Fenomén Fatra představuje unikátní hračky společnosti Fatra vyráběné od druhé poloviny 20. století. Kdo by si nepamatoval nafukovacího buvola nebo slona od uznávané české designérky Libuše Niklové. Tyto a mnohé další hračky jsou k vidění na výstavě ve výstavní síni Městského úřadu ve Velkých Opatovicích od 1. července do 31. srpna 2021.

Na výstavě jsou hračky, kterých se zachovalo jen velmi málo a v odborných i soukromých sbírkách jsou takřka nedostupné. Ať už jde o dodnes známé nafukovací zvířátka nebo hračky z PVC a pryže. Produkce hraček se rozjela krátce po vzniku firmy Fatra v polovině 30. let 20. století. V pohnuté době po nástupu Hitlera k moci začala továrna v Napajedlích ve velkém vyrábět ochranné plynové masky, ale také pryžové figurky vojáků i další hračky. Zlatá éra výroby hraček ve Fatře nastala od 60. do 80. let. Výrobní linky v Napajedlích chrlily například dodnes oblíbené nafukovací sedací zvířátka, která si vedle stavebnice Merkur nebo Igráčků našla místo snad v každé československé rodině. Autorkou mnoha těchto nafukovacích hraček je uznávaná česká designérka Libuše Niklová. Plastové a pryžové objekty jsou hravé, nápadité a i z dnešního pohledu technologicky inovativní. Její nafukovací sedací hračky patří k ikonám českého designu. Nadčasový a originální vzhled upoutá pozornost dětí i dospělých.

Společnost Fatra výrobu nafukovacích hraček obnovila v roce 2010. V roce 2013 se firma vrátila ke spolupráci se špičkovými designéry, mezi které patří – Jan Čapek, Anna a Jerry Kozovi, Zuzana Lednická nebo Veronika Vaňhová . Nové hračky byly poprvé představeny na pražském týdnu designu a módy Designblok ´13. Mezi nové hračky patří Pes Bulík, Formule, míče Black & White a další.

Výstava Fenomén Fatra zahrnuje především ukázku nejkvalitnější produkce designérů Libuše Niklové a Alfréda Kluga, hračky plastové, pryžové i nafukovací, ale také nové a odborníky oceňované hračky navržené současnými designéry.  K unikátům výstavy patří nejstarší gumové hračky nebo dva exponáty z exkluzivní kolekce Jules Verne určené pro Expo ´67 v Montrealu. Libuše Niklová navrhla z polyetylenu loď Albatros a ponorku Nautilus, které se však nakonec vyráběly jen ve velmi omezené sérii. Vystavené předměty pocházejí z firemního archivu společnosti Fatra a ze soukromé sbírky kurátorky Věra Stojarové.

Součástí výstavy je i dětská herna s retro hračkami a možnost zakoupení nafukovacích hraček. Výstava se koná ve výstavní síň Městského úřadu ve Velkých Opatovicích (Zámek 14).