Harmonikové hračky byly ve své době fenoménem a přitom vznikly úplnou náhodou. V přepravních vozících továrny Fatra ležely hromady hadic do splachovačů a jen člověk s invencí Libuše Niklové v nich uviděl tělo zvířátka. Prvním průkopníkem mezi ohebnými hračkami byl v roce 1962 Kocour.
Návrhářka Libuše Niklová využila měchovou trubici ze splachovací nádržky, kterou proměnila ve flexibilní trup zvířátka. Detaily jako oči nebo tlamička byly ručně malovány a poté ožehovány horkým vzduchem, pro vousy a u některých zvířátek také ocasy byly použity plastové hadičky. Při stlačení hračka vydává zvuk díky pískátku, jež se vkládalo do varhánkové hadice. Na tomto principu vzniklo celkem deset zvířátek a miminko. Hračky se prodávaly v rozloženém stavu, děti si je musely sestavit, což podporovalo rozvoj jejich myšlení. Designérka vyrobila nejen hračku, ale i vymyslela způsob a grafiku balení. Její práce byla komplexní.
Kocour byl první a nejúspěšnější. S dohledaných údajů víme, že hned první rok se vyrobilo 270 tis. kusů. To už je pořádné tlupa. Za celý čas výroby, což bylo do roku 1970 se Kocourů vyrobilo nejméně 1,2 milionu. Nepředstavitelné množství!
Kocour však nebyl jedinou harmonikovou hračkou. Měl řadu zvířecích sourozenců a dokonce jedno lidské – Miminko. Druhou nejúspěšnější hračkou byl Pes Rafan. Mezi další zvířátka patřil Tygr, Pardál, Lev, Krokodýl, Lišák, Osel, Beran a Koza. Každá z hraček byla originální, poznávacím znamením bylo harmonikové pískací tělo.
Hračky sbíraly ocenění v soutěžích. A líbili se i v zahraničí. Dokonce natolik, že kocoura okopírovali v Hongkongu.
Hračky byly v roce 1963 patentovány jako Ohebná hračka z plastických hmot.
Hračky s harmonikovým tělem dnes již patří k ikonám českého designu. Kocour Libuše Niklové byl v roce 2005 zařazen mezi CZECH 100 DESIGN ICON. V roce 2012 v rámci vyhlášení národní ceny CZECH GRAND DESIGN byla Libuše Niklová in memoriam uvedena do síně slávy českého designu.