Fenomén Fatra: Putování plné nafukovacích zvířátek a designových hraček od Libuše Niklové

Fenomén Fatra: Putování plné nafukovacích zvířátek a designových hraček od Libuše Niklové

Putovní výstava s názvem „Fenomén Fatra“ představuje unikátní hračky vyráběné společností Fatra od druhé poloviny 20. století. Mezi nezapomenutelné kousky patří například nafukovací buvol nebo slon od české designérky Libuše Niklové. Výstava probíhá v Muzeu Sokolov od 26. dubna do 2. července 2023.

Návštěvníci mají příležitost vidět hračky, které jsou velmi vzácné a téměř nedostupné. Exponáty pro výstavu byly zapůjčeny ze soukromé sbírky a fatrovského archivu. Kromě známých nafukovacích zvířátek jsou vystaveny také hračky z PVC a pryže. Výstava oslovuje všechny generace, starší návštěvníci vzpomínají na svá dětská léta a dnešní děti si prohlédnou kvalitní současné designové hračky. V Muzeu je připraven i hrací koutek.

Firma Fatra začala s výrobou hraček krátce po svém vzniku v polovině 30. let 20. století. V době po nástupu Hitlera k moci se továrna v Napajedlích specializovala na výrobu ochranných plynových masek, ale také na výrobu hraček z PVC a pryže, jako jsou figurky vojáků a dalších postav. Zlatá éra výroby hraček ve Fatře přišla v 60. až 80. letech, kdy byla vyráběna oblíbená nafukovací sedací zvířátka, která si vedle stavebnice Merkur a Igráčků získala místo v každé československé rodině.

Libuše Niklová je autorkou mnoha nafukovacích hraček a dalších plastových a pryžových figur. Její práce jsou nápadité, hravé a technologicky inovativní. Její nafukovací sedací hračky jsou ikonami českého designu a jejich nadčasový a originální vzhled zaujme děti i dospělé.

Výstava bude ze Sokolova putovat na další místo, tentokrát do Bělé pod Bezdězem. Zde se výstava zastaví od 5. července do 3. září 2023.